Kibice Śląska mają powody do radości i dumy. Klub na medal

20.06.2024 (06:00) | Marcin Sapuń

Zakończony sezon 2023/24 przyniósł dużo radości kibicom Śląska. Wrocławskie drużyny mają za sobą udane rozgrywki zakończone medalami, a nawet mistrzostwami. Jakimi wynikami i sukcesami mogą pochwalić się Trójkolorowi w ostatnich tygodniach?

PIERWSZA DRUŻYNA - WICEMISTRZ POLSKI

Kto by się spodziewał, że drużyna, która w dwóch wcześniejszych sezonach biła się o utrzymanie, w maju 2024 roku odbierze srebrne medale mistrzostw Polski. Podopieczni Jacka Magiery zaskoczyli całą piłkarską Polskę, pokonując m.in. u siebie Lecha, Legię, nie przegrywając szesnastu kolejnych spotkań, czy utrzymując się na fotelu lidera do początku marca. Trójkolorowi pomimo słabszej wiosny liczyli się wręcz do ostatniej kolejki o krajowy tytuł, przegrywając z Jagiellonią Białystok tylko i wyłącznie przez gorszy bilans spotkań bezpośrednich. Śląsk zdobył aż 63 punkty, co jest naprawdę imponującym rezultatem. Tym samym po trzech latach przerwy Wojskowi zagrają znów w europejskich pucharach. Na przełomie lipca/sierpnia zmierzą się w dwumeczu z FC Ryga w II rundzie eliminacji Ligi Konferencji. W historii klubu zapisał się również Erik Exposito, zostając pierwszym królem strzelców, reprezentując barwy Śląska Wrocław.

REZERWY - 2. MIEJSCE W III LIDZE

Drugi zespół Śląska walczył o powrót do II ligi, z której spadł w maju 2023 roku. Wojskowi od początku byli jednym z faworytów wygrania swojej grupy, a w trakcie sezonu wyrosły im dwaj godni rywale w postaci Rekordu Bielsko-Biała oraz MKS-u Kluczbork. W ostatnim meczu rundy jesiennej rezerwy WKS-u pokonały u siebie lidera (Rekord) i dzięki temu do pierwszej lokaty traciły już tylko cztery punkty (będąc na drugim miejscu). Na wiosnę walka o awans toczyła się już tylko pomiędzy dwoma pierwszymi zespołami. Piłkarze trenera Hetela odrobili straty (chociaż zdarzały im się remisy z zespołami z dołu tabeli), natomiast promocję o klasę wyżej uzyskali biało-zieloni. Wszystko za sprawą walkowera za mecz z Wartą Gorzów Wielkoposlki zakończony remisem w regulaminowym czasie gry. Gdyby nie to, Śląsk II Wrocław wygrałby trzecią grupę III ligi. Więcej o sezonie w wykonaniu drugiej drużyny Wojskowych przeczytacie TUTAJ

DRUŻYNA KOBIET - FINALISTKI PUCHARU POLSKI

Dużo miłych wspomnień dostarczyły również panie, które awansowały do finału Pucharu Polski. Jednak tak samo jak w 2022 roku, musiały uznać wyższość swoich rywalek. Tym razem wrocławianki przegrały w Lublinie 0:3 z GKS-em Katowice. Z kolei w Ekstralidze Śląsk zajął ostatecznie siódmą lokatę ze stratą piętnastu punktów do podium, chociaż jeszcze w kwietniu znajdował się na czwartym miejscu po passie czterech kolejnych zwycięstw.

W najlepszej jedenastce sezonu znalazła się napastniczka WKS-u Marcelina Buś, która jedenaście razy trafiła do siatki w zakończonej już kampanii. Co ważne, zawodniczka przedłużyła w maju kontrakt z klubem, podobnie jak trener Piotr Jagieła.

JUNIORZY STARSI - AWANS DO CENTRALNEJ LIG JUNIORÓW

Zaledwie rok trwała absencja drużyny Śląska Wrocław w Centralnej Lidze Juniorów. Piłkarze trenera Pietraszewskiego przeszli jak burza przez cały sezon 2023/24, przegrywając tylko jedno spotkanie (jesienią w lidze wojewódzkiej ze Ślęzą Wrocław). Wiosną w makrolidze nie mieli sobie równych, wygrywając trzynaście meczów i remisując tylko jeden. W całym sezonie wrocławianie zdobyli aż 150 bramek, tracąc ich zaledwie 14.

- Najważniejsze jest to, że ci chłopcy, którzy są u nas w akademii, rozwijają się i to widać

- mówi Janusz Góra, dyrektor akademii Śląska.

JUNIORZY MŁODSI - MISTRZOSTWO POLSKI

Co to był za dwumecz w finale CLJ U-17 pomiędzy Śląskiem Wrocław a Legią Warszawa. Obie ekipy, zanim spotkały się w decydującym meczu, wygrały swoje grupy. Zielono-biało-czerwoni wywalczyli 68 punktów (20-8-2) ze stosunkiem bramek 112:37. Wrocławianie mogli pochwalić się najlepszym atakiem i obroną w całym swoim roczniku.

Walka o złoto rozstrzygnęła się w formacie dwumeczu. Pierwszy z nich odbył się przy Oporowskiej, a na legendarnym stadionie WKS-u oglądaliśmy aż pięć bramek. Najpierw na prowadzenie wyszli Legioniści i wynik ten utrzymał się do końca pierwszej połowy. Po zmianie stron Śląsk najpierw doprowadził do remisu, a następnie objął prowadzenie, którym nacieszył się zaledwie cztery minuty. Ostatnie słowo należało do stołecznej drużyny, która w ostatniej minucie wykorzystała rzut karny i wróciła do Warszawy z jednobramkową zaliczką.

W rewanżu emocji znów nie brakowało. Wrocławianie w 40. minucie prowadzili już 2:0, ale tuż przed przerwą Legia strzeliła kontaktowego gola i w dwumeczu mieliśmy remis. Jednak drugie 45 minut należały już do podopiecznych trenera Mordala, którzy zdobyli kolejne dwie bramki, przy jednym trafieniu rywala i to ostatecznie Śląsk został po raz pierwszy w historii mistrzem Polski U-17

TRAMPKARZE - MISTRZOSTWO POLSKI

Powrót z piekła do nieba. W takim skrócie można opisać walkę o złoty medal mistrzostw Polski U-15. Śląsk bronił tytułu w tej kategorii wiekowej, wygrywając rok temu aż 4:1 z Lechem Poznań. W tym sezonie naprzeciw ekipy trenera Franczaka stanęła Legia Warszawa. Wrocławianie pewnie wygrali swoją grupę jesienią oraz wiosną (łącznie 75 punktów), a w półfinale pokonali w dwumeczu Stal Rzeszów aż 8:2. W finale WKS dwukrotnie "wrócił" do meczu: w regulaminowych 80 minutach strzelił dwa gole przy stanie 0:2, czym doprowadził do dogrywki, a w dodatkowym czasie gry wyrównał stan rywalizacji na 3:3. Dzięki temu oglądaliśmy serię rzutów karnych, a w niej górą byli zielono-biało-czerwoni i po raz drugi z rzędu zostali mistrzem Polski do lat 15. Relację ze środowego spotkania znajdziecie TUTAJ

OLDBOJE - MISTRZOSTWO LIGI

Swój sukces mogą ogłosić również zawodnicy, którzy profesjonalną karierę zakończyli kilkanaście lat temu. Odboje Śląska Wrocław po raz pierwszy zostali mistrzami w kategorii wiekowej 45+. W dotychczasowych 21 spotkaniach  odnieśli 20 zwycięstw i jeden remis. Większość pojedynków zakończyła się wysokimi wygranymi, stąd efektowny bilans bramkowy 96:21. Dla Trójkolorowych to czwarty start w lidze oldbojów 45+. Oprócz tego najstarsza drużyna Śląska kilkanaście razy triumfowała w lidze 35+, a także pięć razy zdobyła mistrzostwo Polski na turniejach w Byczynie.

Bądź na bieżąco! Obserwuj Śląsknet na kanale WhatsApp. Odwiedź nas także na Facebooku, YouTubie, X (Twitterze), Instagramie oraz TikToku.